VARĖNOS „ĄŽUOLO" GIMNAZIJA

„Elektroninės cigaretės – mitai ir faktai“
2022-12-20 17:05

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojo toksikologo

dr. Roberto Badaro paskaita „Elektroninės cigaretės – mitai ir faktai“.

Gydytojas pasakojo, kad elektroninės cigaretės šiandien vis dažniau naudojama kaip nauja psichoaktyvi  medžiaga. Pristatė moksliniais tyrimais pagrįstus faktus apie elektroninių cigarečių žalą sveikatai. Nuplikytos kojos, rankos, išmušti dantys – tai sprogusių elektroninių cigarečių  padariniai. Jaunų žmonių mirtys, kurias sukėlė elektroninių cigarečių vartojimas, skaudžiausia pasekmė.

Naujausi tyrimai rodo, kad elektroninės cigaretės yra labiau sukeliančios priklausomybę nei įprasti tabako gaminiai. Elektroninių cigarečių garuose, patenkančiuose į aplinką, yra nikotino, sunkiųjų metalų dalelių, kitų medžiagų, kurios kenkia aplinkinių sveikatai panašiai, kaip ir pasyviai rūkomos paprastos cigaretės.

Lektorius minėjo Europos narkomanijos ir narkotikų monitoringo centro nustatytą faktą, kad „garintojai“ vis dažniau naudojami kaip priemonė naujoms psichoaktyvioms medžiagoms vartoti. Anot gydytojo, į elektroninės cigaretės skystį įdėti papildomą sintetinė  narkotinę medžiagą nesudėtinga, todėl „garintojai“ tampa priemone nepastebimam narkotikų vartojimui.

Kanapės, kurios vartojamos apšlakstytos įvairiomis neaiškiomis cheminėmis medžiagomis, ir jų vartojimo nekaltumas yra didžiausia apgavystė priklausomybių istorijoje.

Elektroninių cigarečių reklama pateikiama patraukliai, neretai pasitelkiant įžymius žmones.

 Reikia prisiminti paprasčiausią ekonominę logiką: cigarečių gamintojų tikslas, kad klientas rūkytų, o ne mestų – vien dėl to kalbos apie elektroninių cigarečių pagalbą metant rūkyti – mitas.